|
Kolejny tom Rozpraw humanistycznych jest zbiorem artykułów napisanych przez przedstawicieli różnych ośrodków akademickich w kraju. Problematyka zamieszczonych w zeszycie prac też jest różnorodna, co odzwierciedla szeroki zakres aktywności publikacyjnej autorów reprezentujących rozmaite dyscypliny nauk humanistycznych – od literaturoznawstwa i kulturoznawstwa, po lingwistykę i dydaktykę języków obcych. Większość włączonych do tomu tekstów opracowana została w języku polskim, pozostałe zaś w języku angielskim.
Autor: red. Jan Majer
ISBN: ISSN 1731-2221
Kolejny tom Rozpraw humanistycznych jest zbiorem artykułów napisanych przez przedstawicieli różnych ośrodków akademickich w kraju. Problematyka zamieszczonych w zeszycie prac też jest różnorodna, co odzwierciedla szeroki zakres aktywności publikacyjnej autorów reprezentujących rozmaite dyscypliny nauk humanistycznych – od literaturoznawstwa
i kulturoznawstwa, po lingwistykę i dydaktykę języków obcych. Większość włączonych do tomu tekstów opracowana została w języku polskim, pozostałe zaś w języku angielskim.
Czytelnik znajdzie w niniejszym zbiorze osiemnaście artykułów, które zestawiono według specjalności reprezentowanych przez autorów. Połowa z nich to prace o profilu polonistycznym, slawistycznym, germanistycznym i niemcoznawczym – poświęcone pisarzom oraz ich dziełom, a także dziennikarstwu. Autorzy tych artykułów to Bożena Olszewska, Elżbieta Łucka-Zając, Anna Wzorek, Piotr Obrączka, Agnieszka Smaga, Ksenia Olkusz, Krzysztof A. Kuczyński i Adriana Pogoda. Bartosz Swoboda, Lucyna Chmielewska i Krzysztof A. Kuczyński. Niejako oddzielną pozycję w zbiorze stanowi praca autorstwa Tadeusza Paneckiego, poświęcona tematyce polityczno-społecznej. Natomiast pozostałych dziewięć pozycji to artykuły anglistyczne i amerykanistyczne, w których poruszono tematykę filmoznawczą, metodyczną, psycholingwistyczną i leksykograficzną (z uwzględnieniem nowoczesnej technologii informatycznej). Autorami tych tekstów są kolejno Anna Parr-Modrzejewska, Łukasz Salski, Olga Majchrzak, Halina Majer, Olga Trendak, Adam Świątek, Marek Molenda, Maja Sobotka i Natalia Górecka. Całość tomu tworzy pewien przekrój dorobku współczesnej polonistyki, neofilologii oraz studiów kulturoznawczych.
Spis treści
|